Kako se izračunava konačna temperatura smjese koja se sastoji od: 20mL alkohola(t=20°C) i 20 mL vode(t=20°C)?

Ime i prezime: Ante Rebić josko.rebic@inet.hr

Ispričavam se. Nisam vidio da je riječ o miješanju alkohola i vode (učinilo mi se da je sve voda).

U svakom slučaju, odgovor je vrlo sličan onom što je dolje napisano.
Pomiješamo li alkohol i vodu (dvije različite tekućine) za očekivati je da će doći do neke promjene temperature. Međutim, ako to radimo u otvorenoj posudi, nakon dovoljno vremena sustav će poprimiti temperaturu okoline (pretpostavljamo onu početnu u ovom slučaju navedenu).

Aproksimirano je da razmatramo samo početno i konačno ravnotežno stanje sustava.

Pozdrav.

Tijekom miješanja iste tekućine (čistog otapala) ne očekujemo promjenu temperature. Stoga ne treba ništa računati. Jednako tako učenik osnovne škole ne treba računati konačnu temperaturu sustava koji nastaje miješanjem jednakih volumena vode koja ima 20 °C i vode koja ima 60 °C jer pretpostavljamo stalan toplinski kapacitet tekuće vode te shodno tome kao rezultantnu temperaturu 40 °C. Koliko se jedan dio zagrije drugi se toliko ohladi.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr