Policija je zaustavila vozača koji je u krvi imao 1,64‰ alkohola. Vozač je imao 80 kg. Gustoća čistog alkohola je 0,7939 g/cm3. Koliki je volumen vina popio ako je volumni udio alkohola u vinu 12% alkohola...ovo vam je najbolji zad na stranici i baš me full interesira kako ga riješit ali ja nemam pojma kako pa Vas molim malo pomoći..ne treba da riješite cjeli postupak samo me malo uputite..HVALAAAAAA

Ime i prezime: Mirjan Pauletić makeupman1@gmail.com

Heh, da. Sad ćeš se možda razočarati no ne dijelim tvoje mišljenje. Zapravo dijelim u onoj mjeri da ga ne znam izračunati. I to mi je zapravo pokazatelj da ti znaš neke stvari. :)

Taj zadatak postavljen je svojevremeno na natjecanju kad je dotična tema bila aktualizirana nemilim događajem. Naime, ugledan je građanin, vozeći pod utjecajem alkohola skrivio nesreću i pobjegao s mjesta događaja.

Na žalost zadatak je nerješiv! Tomu je više razloga:

1) Bez obzira na masu vozača nemamo pojma koliko je krvi dotični imao.

2) Nemamo blage veze o tome koliko je alkohola resorbirano od popijenog pa prema tome ne možemo čak niti grubo procijeniti tu količinu.

Naime, poznato je da Japanci i Indijanci nemaju u organizmu alkohol-deidrogenazu te se vrlo lako (i jako ) napiju od vrlo male količine alkohola.

Tako je poznato i da neki naši "muži" popiju značajno veće količine alkohola i "pak se još uvek drže bolje nek' neki drugi, ne?".

U svakom slučaju alkohol škodi i definitivno ne voziti pod njegovim utjecajem.

Ah eto, zadatak ne valja.

Ovo je tipičan primjer zadatka kojeg autor smisli, ali pri tome ne uzima sve potrebne činjenice u obzir; zamisli si neko rješenje, a na nama je da ga pogađamo. Šteta, ideja je dobra, ali realizacija ne!

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr