ove godine idem na županijsko netjecanje iz kemije. za pripreme smo radili test županijskog natjecanja školske godine 2001/2002. u njemu je postavljen zadatak: epruveta je ispunjena 2 cm visokim stupcem limunske kiseline. potom je kapalicom dodano taman toliko vode da je limunska kiselina bila potopljena. takva epruveta ostavljena je stajati preko noći na sobnoj temperaturi no nije došlo do otapanja limunske kiseline. sadržaj epruvete potom je zagrijavan dok se sva limunska kiselina nije otopila. u vruću otpinu stavljen je termometar te je epruveta stavljena da se hladi do sobne temperature. nakon hlađenja sadržaj epruvete i dalje je bio tekuć. potom je u epruvetu ubačen jedan kristalić limunske kiseline što je izazvali kristalizaciju otopljene limunske kiseline. tjekom kristalizacije limunske kiseline temperatura je: a)rasla b)padala c)ostala nepromjenjena d)varirala dolje-gore ja mislim da je točan odgovor b)padala, ali u rješenjima piše da je točan odgovor a)rasla, pa bi ja htjela znat da li je riječ o pogrešci ili je odgovor a)rasla točan. ako je odgovor pod a) točan molim vas da mi objasnite zašto je to tako.

Ime i prezime: tena barišić tenabarisic@public.carnet.hr

Draga Tena, rasla je točan odgovor. Kako je potrebno zagrijati tvar da bi se rastalila (dovesti energiju da se svladaju veze koje molekule drže na okupu), kad opet dođe do kristalizacije onda sustav otpusti tu energiju (pa nas grije, tj. temperatura raste). Žišku? :)

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr