Kako da znam da je kod SO2, S četverovalentan, a O dvovalentan? Treba mi hitna pomoć jer ja to niš ne kužim.

Ime i prezime: nikol badanjak tina-zg3@net.hr

Tako što su neke valencije unaprijed definirane te pomoću njih i znanja o nekim spojevima možeš predvidjeti valencije atoma drugih elemenata i kemijske formule njihovih spojeva.

Valencija vodika je jedan - to je pravilo prvo.

Sad kad to znaš, onda je dalje dobro znati da je kemijska formula vode H2O te je valencija kisika dva.

E sada, znaš li, primjerice, da ugljik s vodikom čini spoj kemijske formule CH4 onda možeš pretpostaviti da ugljik s kisikom tvori spoj kemijske formule CO2 (jer je valencija ugljika četiri, a kisika dva).

Treba znati i nešto o masenom sastavu i relativnim masama atoma koji čine kemijski spoj da bi bilo moguće uporabiti valenciju za određivanje (i predviđanje) njegove kemijske formule.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr