Molim Vas da mi odgovorite do sutra jer je jako hitno budući da mi treba za ponedjeljak... Što je putrescin, koja su mu svojstva i formula i gdje ga možemo naći te koje mu je djelovanje s obzirom na to da je otrov? Unaprijed hvala

Ime i prezime: Sanja Brčić tomislav.brcic5@zg.t-com.hr

Od mnogih važnih aminskih derivata koje se može naći u tijelu sisavaca poznata je i grupa spojeva koje zovemo poliamini.
Molekule, ovih spojeva sadrže dva do četiri dušikova atoma razdvojena s nekoliko metilenskih jedinica.
Takvi su, primjerice, putrescin, spermidin i spermin (vidi sliku).

Ovi spojevi prisutni su u gotovo svim stanicama sisavaca, a smatra se da sudjeluju u procesu diferencijacije i proliferacije stanica.

S obzirom da je pri fiziološkoj vrijednosti pH (7.4) svaki dušikov atom poliaminske molekule protoniran, putrescin, spermidin i spermin, pristuni su u tjelesnim tekućinama kao kationi, redom naboja 2+, 3+ i 4+.

Strukturna istraživanja ukazuju da ovi poliamonijevi ioni utječu na konformaciju bioloških markomolekula tako što se elektrostatički vežu na specifična anionska mjesta, primjerice na negativno nabijene fosfatne skupine DNK-molekula.

Nije mi poznato njihovo otrovno djelovanje. Možda su otrovni produkti njihove razgradnje tijekom raspada umrlih stanica.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr