Iz čega se sintetizira luminol(5-amino-2,3-ftalazindion) koji se upotrebljava u forenzici za dokazivanje tragova krvi? Da li je moguće napraviti kakvu izmjenu na molekuli pa da daje svjetlo druge boje?

Ime i prezime: Ivica Martinović ivica@net.hr

Ne bih znao ovako napamet kako se pripravlja luminol. U svakom slučaju jednostavnije ga je kupiti gotovog nego pripravljati. Dok sam išao u osnovnu školu, radili smo pokus s luminolom na kemijskoj grupi.

Za dobivenje svjetla druge boje obično se u reakcijsku smjesu dodaju različiti fluorescentni spojevi koji mijenjaju boju svjetla.

Postoje i druge kemijske reakcije koje daju "hladno svjetlo". Pogledaj si pitanje Siniše Habazina i odgovore ovdje. Siniša trenutno radi na tome, pa će nam valjda na jednome od idućih sastanaka Sekcije za izobrazbu Hrvatskoga kemijskog društva prikazati i taj pokus. Sastanci se održavaju svakim ponedjeljkom u 19:30 u kemijskom kabinetu zagrebačke V. gimnazije. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

Propis za pripravu luminola iz 3-nitroftalne kiseline i hidrazina u dva sintetska stupnja nalazi se ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr