Evo u petak je natjecanje i ja se marljivo pripremam. Rješavala sam općinsko natjecanje od prošle godine (8. r) i imam nekoliko pitanja. 1. Koja je formula magnezijevog nitrida? 2. Kako izjednačiti jednadžbu: __ Zn + __Ag+ → __ Zn2+ + __Ag (ovaj + iza Ag i 2+ iza Zn treba biti u superscriptu - kao ioni) 3. U kojem su agregatnom stanju propen i ciklopropan pri sobnoj temperaturi? 4. Jeli sažetu strukturnu formulu spoja koji nastane reakcijom propena i broma ispravno napisati kao CH2Br-CHBr-CH3?

Ime i prezime: Ivana Grgić vjekoslav.grgic@zg.t-com.hr

1. Magnezij je dvovalentan, a dušik trovalentan. Formula magnezijeva nitrida je Mg3N2.

2. Jednadžbu a Zn + b Ag+c Zn2+ + d Ag izjednačit ćeš tako da pronađeš najmanje prirodne brojeve a, b, c i d takve da na lijevoj strani jednadžbe bude onoliko cinkovih atoma koliko je na desnoj cinkovih(II) iona (dakle a = c), da na lijevoj strani bude onoliko srebrovih(I) iona koliko je na desnoj srebrovih atoma (dakle b = d), te da ukupan broj pozitivnih naboja bude jednak na lijevoj i na desnoj strani jednadžbe (dakle b = 2c).

3. Zaviriš li u udžbenik organske kemije, pronaći ćeš podatak da su propen i ciklopropan pri sobnoj temperaturi i atmosferskom tlaku u plinovitom stanju.

4. Da, ispravno je. Jednadžba adicije broma na dvostruku vezu propena glasi:
Br2 + CH2=CH–CH3 → CH2Br–CHBr–CH3

Molim te da ubuduće postavljaš pitanja jedno po jedno. Nama je tako lakše odgovarati. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr