Od kud potječe naziv BERLINSKO MODRILO!!

Ime i prezime: Andreja Horvatić davor.horvat5@vz.t-com.hr

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

Berlinsko je modrilo dobilo ime prema mjestu otkrića (Berlin) i prema svojoj boji (tamno plava).
Oko 1704. godine, dok je pokušavao napraviti crvenu boju, berlinski je proizvođač slikarskih boja H. Diesbach slučajno dobio tamno plavi talog. Uvidjevši kako je dobio dobro i jeftino bojilo, počeo ga je odmah proizvoditi. Njegov je proizvod postao poznat kao berlinsko modrilo na njemačkom, odnosno prusko modrilo na francuskom i engleskom govornom području. (Berlin je glavni grad njemačke savezne države Pruske koja je u to doba bila samostalna kraljevina) Budući da se je nekad kod nas najviše rabila njemačka literatura, u hrvatskom se je jeziku zadržala njemačka inačica.
Inače, postoji topljivo berlinsko modrilo (kalijev željezov(III) heksacianoferat(II), KFe[Fe(CN)6]) i netoplivo berlinsko modrilo (željezov(III) heksacianoferat(II), Fe4[Fe(CN)6]3).

Pozdrav!

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr