Molim Vas da mi napišete nešto opširnije o aromatskim ugljikovodicima.Hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Lela Bitar sara5@net.hr

Dobra dan ,... Zašto me zezate?, :)))
Reci Lela hoćeš li mi i ove godine pobijediti na natjecanju ili ćeš samo sudjelovati? :)

Na ovakva pitanja obično odgovaramo ovako: potraži Tehničku ili Opću enciklopediju (doma, u školi, u gradskoj knjižnici) i u njima ima što te zanima. Može i dječija enciklopedija možda i u njoj ima nešto takvo. Odeš li u knjižnicu i kažeš knjižničarki što te zanima možda ti ona preporuči nešto još prikladnije za tebe.

Prvacima idemo malo na ruku pa ćemo reći i koju više:

Kažu da su aromatski ugljikovodici dobili svoje ime zbog svoga intenzivnog mirisa no danas taj pojam ima drugo značenje i povezan je sa specifičnom stabilnošću elektronske strukture molekule. Benzen je najjednostavniji i najpoznatiji predstavnik aromatskih ugljikovodika. Otkrio ga je Humphrey Davy. Kancerogena je tekućina. Talište mu je na 4 oC, a vrije na 81 oC. Lako je zapaljiv. Dobro otapa mnoge organske tvari te se stoga može koristiti kao sredstvo za čišćenje mrlja s odjeće. Molekule su mu jako nepolarne. Plosnate su i šeterokutaste kao i na slikama, možeš reći kao mali šurikeni (znaš ono što ninje
bacaju). Empirijska formula mu je CH, a molekulska C6H6. Na zraku gori izrazito čađavim plamenom. Proziran je i bezbojan. Benzen nije isto što i benzin. U benzenu su sve veze među ugljikovim atomima (ovo je jako grubo za reći, ali mi se čini najpametnije jer ne znam što o tome sve znaš) dvostruke, a u benzinu je jedna trostruka. Taj benzin nije isti onom benzinu koji točimo u aute.

Nadam se da ćeš ubuduće postavljati konkretnija pitanja jer ćeš na konkretnija pitanja dobiti i konkretnije odgovore.

Puno pozdrava i javi mi se.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr