Izračunajte molarnu masu tvari ako se otopina pripravljena otapanjem 4,50g te tvaru u 125g vode ledi pri -o,372 cel.stupnjeva. Tvar u vodi ne disocira. Molarna masa te tvari je omjer mase te tvari i množine te tvari. n sam dobio tako da sam preko formule za sniženje ledišta najprije izračunao molalitet(b) pa onda iz formule za molalitet n. Stalno mi dolazi krivo. onu temperaturu sam pretvorio u kelvine,Kk sam uzeo 1,86,za delta T sam uzeo 272,778K. Što je tu pogrešno?..piše da je rješenje tog zad 180 g/mol..malo je dugo ali..

Ime i prezime: Goran Levak

Pogriješio si kada si za ΔT uzeo 272,778 K. Trebao si uzeti ΔT = 0,372 K. Naime, Kelvinova i Celzijusova temperaturna ljestvica razlikuju se samo u izboru nul-točke, ali je iznos Kelvinova i Celzijusovog stupnja jednak.

To obično zapisujemo dvjema jednadžbama:

(1) t/°C = T/K - 273,15

(2) Δt/°C = ΔT/K