Znate li kakvu literaturu o fulerenima? (Došlo vrijeme da se piše maturalna radnja)

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.htnet.hr

O fulerenima postoji toliko mnogo literature da je zapravo pravi problem kako ne zalutati i izgubiti se u tom silnom mnoštvu. Mislim da je za početak najbolje pročitati što su o fulerenima napisali Robert F. Curl Jr., Sir Harold W. Kroto i Richard E. Smalley, kemičari koji su 1996. godine dobili Nobelovu nagradu za kemiju upravo za otkriće fulerenâ. Posjeti stranicu http://nobelprize.org/chemistry/laureates/1996/index.html. U desnom stupcu naći ćeš poveznice na tekstove njihovih nobelovskih predavanja (Nobel Lectures) - tri dokumenta s ukupno sedamdesetak stranica teksta. Naravno, ako ti to nije dovoljno, uvijek možeš u Googleovu tražilicu upisati fullerenes. Jedini je problem kako od ponuđenih 670 tisuća stranica odabrati tri-četiri najbolje :-)

E da, mislim da i u knjizi Nenada Raosa "Nove slike iz kemije" postoji poglavlje o fulerenima koje je napisao Ante Graovac, ako me sjećanje dobro služi... Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr