Gdje se sve može naći lijek koji sadrži taksol?

Ime i prezime: marin mardešić marin.mardesic@st.t-com.hr

Pitanje je pogrešno postavljeno. To je kao da pitaš "Gdje se sve može naći piće koje sadrži kokakolu?".

Taxol je zaštićeno trgovačko ime lijeka američke farmaceutske tvrtke Brystol-Myers Squibb. Djelatna tvar Taxola je paklitaksel. Osim Taxola, na hrvatskom tržištu postoji i Plivin lijek Paclitaxel Pliva čija je djelatna tvar također paklitaksel.

Uoči da se zaštićena trgovačka imena lijekova uvijek pišu velikim početnim slovom i zadržavajući izvorni način pisanja koji je odredio proizvođač lijeka (npr. slova x, y, q ostaju nepromijenjena), dok se nezaštićena imena djelatnih i pomoćnih tvari pišu malim početnim slovom, a način pisanja se usklađuje s hrvatskim pravopisom (npr. x postaje ks).

Što se tiče nabavke lijekova čija je djelatna tvar paklitaksel, raspitaj se u ljekarnama ili na forumu stranice www.farmakologija.com. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr