Mozete li mi nešto iscrpnije reći o acetilenu?Hvala

Ime i prezime: Anita Ritch a_ritch_m@yahoo.com

Preporučamo konzultiranje Tehničke enciklopedije i odabiranje podataka koji Vas zanimaju. Inače, cijenimo potpuno predstavljanje (vodimo određene statistike i tako dalje). Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

Acetilen je plin bez boje i mirisa (premda kad nije kemijski čist sadrži i neke druge plinove jakog mirisa npr. fosfin (PH

3

)).Tehnički se široko upotrebljava za aparate za autogeno zavarivanje.Zapali li se na zraku izgara čađavim svijetlim plamenom,no u struji komprimiranog zraka izgara vrlo živahno dok u struji kisika razvija temperaturu od 3100 stupnjeva celzija. Smjese sa zrakom su vrlo opasne a najopasnije su smjese od 3-15% (acetilena).Budući da je dosta eksplozivan ne smije se ukapljivati niti komprimirati na više od 15 bar-a.Sprema se u boce koje sadrže pogodno otapalo npr. aceton (acetilen je u njemu vrlo lijepo topljiv) i neku poroznu masu.
Vodik u acetilenu se može zamijeniti metalom.Pri tome nastaju acetilidi koje odlikuje upravo eksplozivnost,pa se neki od njih u te svrhe i koriste.U laboratorijskim uvjetima se može dobiti reakcijom nekog pogodnog karbida s vodom npr kalcijevog.

Pozdrav!

Odgovorio: jurica alešković   jalesko@yahoo.com