Koje sve tvari imaju ugljik?

Ime i prezime: Sandra Lazic alelazic@public.carnet

Misliš koje sve tvari sadrže ugljik?

Kemijski element ugljik u prirodi se pojavljuje kao elementarna tvar i u obliku svojih spojeva.

U ugljikove elementarne tvari ubrajamo grafit, dijamant, čađu i fulerene. Grafit je mekan, sivocrn, lomljiv, masna opipa i dobro provodi električnu struju. Kristali grafita sastoje se od slojeva, a u svakom sloju atomi su poredani kao šesteročlani prstenovi. Grafit se upotrebljava za proizvodnju olovaka, u strojarstvu kao mazivo za ležajeve, u nuklearnoj industriji za izgradnju nuklearnih reaktora itd. Dijamant je lijep, proziran, vrlo čvrst (i vrlo skup!) mineral. Ne provodi električnu struju. Ugljikovi atomi u dijamantu povezani su tako da veze strše u uglove zamišljenog tetraedra. Ljepši primjerci dijamanta upotrebljavaju se za izradu skupocjenog nakita, a oni manje lijepi za rezanje stakla. Čađa je crni prah nastao nepotpunim sagorijevanjem ugljikovih spojeva. Nema definiranu kristalnu strukturu, a sastoji se od vrlo malih fragmenata nalik slojevima grafita "zarolanih" u slojevite kuglaste strukture nalik glavicama luka. Fulereni su molekule sastavljene od točno određenoga broja atoma ugljika. Najpoznatiji fuleren je bakminsterfuleren, C60, čija struktura podsjeća na nogometnu loptu. Fulereni su ime dobili po poznatom američkom arhitektu Buckminsteru Fulleru (1895. - 1983.).

Ugljikovih spojeva ima gotovo bezbroj. Čitava organska kemija je kemija ugljikovih spojeva. Zaviri u bilo koji udžbenik organske kemije i vidjet ćeš nepregledno mnoštvo ugljikovih spojeva - alkane, alkohole, aldehide, karboksilne kiseline, šećere...

Postoje i anorganski spojevi ugljika. To su prvenstveno karbidi (spojevi metala s ugljikom), ugljikovi oksidi, ugljična kiselina (H2CO3) i njezine soli karbonati. Od ugljikovih oksida treba spomenuti ugljikov monoksid (CO) i ugljikov dioksid (CO2). Neke druge okside ugljika spomenuo sam ovdje. O ugljičnoj kiselini, karbonatima i hidrogenkarbonatima vidi ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr