MOLIM VAS DA MI POŠALJETE NEKA SVOJSTVA SUMPOROVODIKA. AKO MOŽE JOŠ DANAS. HVALA

Ime i prezime: STELLA VUKELIĆ stella.vukelic@zg.hinet.hr

Sumporovodik je plin pri sobnoj temperaturi. Relativno je dobro topljiv u vodi jer dolazi do hidroniranja molekula vode i nastajanja hidronijevih iona, hidrogen sulfidnih iona i sulfidnih iona. Nastaje kisela otopina kao i s ugljikovim dioksidom. Sumporovodik je također dvoprotonska kiseina. Molekule vodika strukturno su slične molekulama vode samo je kut veze nešto manji, 97 oC (u vodi je 104, 5 oC) čemu je uzrok veći volumen atoma sumpora u odnosu na atom kisika. Razlika u elektronegativnosti između vodika i sumpora manja je nego razlika elektronegativnosti vodika i kisika. Posljedica je manja polarnost H-S veza te stvaranje značajno slabijih vodikovih veza među molekulama sumporovodika u odnosu na molekule vode. Stoga je sumporovodik plin, a voda tekućina pri sobnoj temperaturi. Sulfid ion stvara slabo topljive taloge s mnogim kationima stoga su sulfidne rude česte u prirodi. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr