AKO SE ŽARENJEM GRAFITA PRI 2500 °C, S Cr-OM ILI Mg-OM KAO KATALIZATOROM, I PRI TLAKU DO 10 NA 10 Pa DOBIJE ČISTI DIJAMANT, MOŽE LI SE I UZ KOJE UVJETE DOBITI OBOJENI DIJAMANT. 2) AKO JE DIJAMANT ALOTROPSKA MODIFIKACIJA UGLJIKA KOJA JE TETRAEDARSKI POVEZANA S OSTALA ČETIRI DRUGA, KAKO SE I ZAŠTO MOŽE LOMITI? TO JE SVE, HVALA!

Ime i prezime: VALERIA ŠTEFULIĆ VALERIA1503@yahoo.co.uk

 


Valerija, vjerojatno se može dobiti i umjetni obojeni dijamant, no u kojim uvjetima ne bih znao. Naime, vjerojatno sličnim samo treba dodati dobro bojilo. Stvar je u tome da umjetni dijamanti nastaju brzo te posjeduju čvrstoću, ali ne i pravilnost unutrašnje građe u dovoljnom stupnju da bi imali ukrasnu vrijednost poput prirodnih. S obzirom na njihovu tehničku uporabu mislim da boja umjetnih dijamanata nije važna. Zbog načina vezanja dijamant je najtvrđa tvar, no to ne znači da ga se ne može lomiti. Primjeniš li dovoljno jaku silu stvar pukne u nekom smjeru, obično onom u kojem su veze u prosjeku najslabije. Pozdrav.

P.S.

Mene su moji web masteri naučili da pisanje cijelih riječi i rečenica velikim slovima na webu nije pristojno, to vele izgleda ako da vičeš iz sveg glasa. :)

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija