dali znate nesto o etidijum bromidu,mislim da je vezano vise za biologiju stanice?

Ime i prezime: frano barišić francc2103@net.hr

Etidijev bromid je vrlo korisno pomagalo u laboratorijskom radu s nukleinskim kiselinama. Etidijev bromid se snažno veže na nukleinske kiseline tako što se umeće (interkalira) među parove nukleobaza. Obasjan ultraljubičastim svjetlom etidijev bromid fluorescira, a njegova se fluorescencija povećava dvadesetak puta ako je vezan za nukleinsku kiselinu. Zato etidijev bromid služi kao jako dobar indikator za nukleinske kiseline.

Kod rada s etidijevim bromidom treba biti vrlo oprezan jer on spada u prilično opasne tvari: mutagen je i kancerogen već i u vrlo malim količinama. Svatko tko radi s etidijevim bromidom o tome treba voditi računa.

Nekoliko riječi o nomenklaturi:

Puno sustavno kemijsko ime etidijeva bromida na hrvatskom jeziku glasi 3,8-diamino-5-etil-6-fenilfenantridinijev bromid. Prema danas zastarjeloj polusloženičkoj nomenklaturi etidijev bromid se nekoć zvao etidij-bromid. Ime "etidijum bromid" nije u skladu s hrvatskom kemijskom nomenklaturom niti s hrvatskim jezikom.

Etidijev bromid se često skraćeno zapisuje kao EtBr. To i nije baš najsretnije rješenje jer je u organskoj kemiji oznaka Et uobičajena za etil, pa oznaka EtBr znači i etil-bromid. Zato bi za etidijev bromid bilo bolje upotrebljavati oznaku EtdBr, što se također znade naći u literaturi.

Detaljnije o etidijevom bromidu pročitaj u Wikipediji ovdje, gdje ćeš naći njegov strukturni dijagram, kemijsku formulu i druge korisne podatke. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr