Znate li kakvu literaturu o razvoju kemijske nomenklature(osim Povijesti kemije)?

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.htnet.hr

Osim Povijesti kemije, savjetujem ti da za početak pročitaš predgovore u knjizi Vodič kroz IUPAC-ovu nomenklaturu organskih spojeva te Proslov i predgovore u knjizi Hrvatska nomenklatura anorganske kemije (obje su knjige tiskane u izdanju Školske knjige, Zagreb). U prvoj je knjizi veći naglasak stavljen na razvoj međunarodne i organsko-kemijske nomenklature, dok je u drugoj naglasak stavljen na našoj hrvatskoj i anorgansko-kemijskoj nomenklaturi. Uz navedene tekstove uvijek imaš i popis literaturnih izvora koji ti mogu dobro poslužiti kao daljnje referencije.

Nedavno smo Vladimir Stilinović i ja u časopisu Kemija u industriji objavili članak Je li Strohalova nomenklatura doista Strohalova? u kojemu iznosimo jednu crticu iz povijesti kemijske nomenklature. Internetska stranica časopisa je trenutno u fazi preuređivanja pa ti ne mogu dati poveznicu na članak.

Budeš li dolazio u Zagreb, javi mi se e-mailom dan-dva ranije pa ti mogu pripremiti i preslike (fotokopije) nekih starijih članaka. U planu su i novi članci na tu temu. Nadam se da si uočio i članak o imenima kemijskih elemenata na stranici e-škole kemije ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr