Dobar dan ! Recite mi kako mogu dobiti molekulsku formulu nekog kompleksnijeg spoja ako imam masene udjele elemenata koji ga izgrađuju i Mr cjelog spoja. Konkretno aminokiselina cistin: W(c)-29,99, w(H)-5,03, w(N)-11,6, W(S)-26,65, W(O)-26,63. Mr(cistin)- 240,3. Molim vas da mi objasnite princip kako bih znao i za daljnje primjere !!! Puno vam hvala e-skola !!!!!!!!!! Stipe

Ime i prezime: S. Skara sskara@net.hr

Stipe drugi puta detaljno ispuni obrazac za pitanja!

Masene udjele pojedinih vrsta atoma u spoju možeš poistovjetiti s masama atoma u 1 gramu (miligramu, kilogramu...) spoja. Podijeliš li mase s molarnim masama pojedinih elementarnih tvari dobit ćeš množine njihovih atoma u odabranom uzorku spoja.
Od dobivenih množina odaberi najmanju i s njom podijeli sve množine. Tako ćeš dobiti brojevne odnose pojedinih vrsta atoma. Ti brojevi su koeficijenti empirijske formule spoja. Te brojčane vrijednosti moraju biti mali cijeli brojevi.
Ukoliko ne dobiješ male cijele brojeve, sve dobivene brojeve moraš pomnožiti s prikladnim koeficijentom tako da dobiješ vrijednosti koje možeš zaokružiti na cijele brojeve.
Primjerice, za neki ugljikovodik možeš dobiti sljedeći omjer C : H = 1 : 2,8. Da bi dobio cijele brojeve moraš oba pomnožiti s 5. Tako omjer daje sljedeću empirijsku formulu C5H14.

Izračunaj Mr tako dobivene formule i usporedi ga s ponuđenom Mr.
Ponuđena Mr je relativna molekulska masa jedne molekule toga spoja, tj. molekulske formule.
Ukoliko je tvoja izračunata Mr manja od ponuđene sastav empirijske formule moraš pomnožiti opet s nekim cijelim brojem tako da Mr te formule odgovara ponuđenoj Mr.

Primjerice, C5H14 je mogla biti empirijska formula spoja čija je Mr 148. U tom slučaju molekulska formula bila bi dvostruko veća C10H28.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr