Molim Vas da mi odgovorite na pitanje: Koliko bi bilo vrelište vode u vakuumu? HVALA

Ime i prezime: Ivona Prebeg ivona.prebeg@ka.htnet.hr

Prvo je pitanje Ivona što znači vakuum?
Preporučujem knjigu Nenada Raosa - Knjiga o ničemu (1997), Konzor, Zagreb.

Čim u izoliranim prostorima počnemo stvarati tlakove niže od okolnog tlaka (najčešće atmosferskog) počnemo govoriti o vakuumu.

Tekućina provije (isparava iz cijelog svog volumena) kad se njen tlak pare izjednači s tlakom okoline na njenu površinu.
Prema tome vrelišta tekućina su to niža što je manji tlak okoline na njihove površine.
Tako je pri 25 °C tlak vodene pare 3 122 Pa. To znači da će voda provriti pri 25 °C ukoliko do te mjere smanjimo tlak okoline na njenu površinu - ukoliko tlak u aparaturi smanjimo na 3 122 Pa.
To je otprilike vakuum koji možeš postići vodenom sisaljkom.

Pri dovoljno niskim tlakovima led se neće stići ni rastaliti.
Pri tlaku (vakuumu) od 100 Pa led će isparavati (sublimirati) pri -17 °C.

Apsolutni vakuum ne znamo (ne možemo) postići.
Najbolji vakuumi koje postižemo u laboratorijima reda su veličine 10-8 Pa.
Citirat ću prof. Raosa: ...ljudskom je rukom stvorena praznina deset bilijuna (1013) puta rjeđa od zraka pa ipak ti najbolji vakuumi imaju milijun molekula u mililitru - tisuću puta više od Zemljine geokorone.

P.S.

Računaj sama malo množine molekula u mililitru ili litri plina pri različitim tlakovima pomoću opće plinske jednadžbe:

pV = nRT

Pozdrav.