molim vas da mi definirate razliku izmedju teorije i prirodnog zakona. ili da mi nešto više kažete o tome treba mi za referat htino unaprijed hvala i svake pohvale

Ime i prezime: irma imamović irma.i@bih.net.ba

Prirodni je zakon općenita izjava kojom se neka pojava (ili pojave) opisuje. Na primjer, zakon gravitacije kaže da je sila privlačenja među dvama tijelima proporcionalna umnošku njihovih masa, a obrnuto proporcionalna kvadratu udaljenosti među njima. Zakon pojavu ne objašnjava, već samo daje njezin sažeti opis.

Česta je zabluda da su prirodni zakoni nekakove vječne i nepromjenjive istine koje postoje u prirodi, a čovjek ih istražujući otkriva (kao Kolumbo Ameriku). Kako teorije, tako i zakoni, nastaju induktivnim procesom, tj. temelje se na (eksperimentalnim) opažanjima. To znači da jedan zakon, temeljen na određenim opažanjima, može biti srušen ili izmijenjen ukoliko se opaze neke pojave koje nisu u skladu s njime. Tako je zakon očuvanja energije iz 19. stoljeća morao u 20. biti prilagođen da uzme u obzir i nuklearne procese, za koje se u doba njegova nastanka nije znalo.

Rijec teorija može imati više značenja. Ona može obilježavati jedan dio neke znanosti (npr. teorija brojeva i teorija skupova u matematici) ili izučavanje neke tematike (teorija umjetnosti, teorija književnosti).

U prirodnim znanostima teorija najčešće znači objašnjenje (ili pokušaj objašnjenja) nekog skupa prirodnih pojava (npr. teorija relativnosti, teorija struna, flogistonska teorija...). Jednom općeprihvaćena teorija bit će istisnuta drugom, ukoliko ova bolje objašnjava promatrane pojave. Za takovu napuštenu teoriju često se kaže da se je pokazala neispravnom (što je točno), pri čemu se misli da je ova nova ispravna. Često se pri izlaganju neke teorije može čuti izjava "Mi danas znamo...", iako bi bilo bolje reći "Mi danas mislimo...", jer je po svoj prilici pitanje vremena kada će i ta teorija biti zamijenjena nekom boljom.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vladimir_stilinovic@yahoo.com