7.sam razred i tek sam sad kao predmet dobila i kemiju,koja me jako zanima(brat mi je bio čak dvaput na olimpijadi iz kemije i upisao je pmf).Učiteljica nam je na grupi dala ovaj e-mail i to me zainterisiralo.Možete li mi,molim Vas,odgovoriti zašto natrij je tako eksplozivna tvar,kad već burno reagira u dodiru sa zrakom?!Od čega se sastoji?Za što se koristi?Molim Vas objašnjenje. Unaprijed hvala! Jelena

Ime i prezime: Jelena Pažur /

Kako to misliš "od čega se sastoji natrij"? Pa od natrija :-) Natrij je jedna od osnovnih, elementarnih tvari.

Natrij sa zrakom reagira burno zato što zrak sadrži kisik, a atomi natrija zbog svoje elektronske strukture imaju veliki kemijski afinitet prema nemetalima (a kisik je nemetal). Ako ti ovo zvuči komplicirano, za sada je dovoljno naprosto zapamtiti da natrij sa zrakom reagira burno, a ostalo ćeš shvatiti kroz daljnje učenje kemije.

Još burnije natrij reagira s vodom. Ubacimo li komadić natrija u vodu, on pišteći juri po površini vode. Molekula vode ima strukturu H-O-H. Natrij se veže s njom stvarajući Na+ -O-H, pri čemu preostaje po jedan atom vodika iz svake molekule vode, pa se dva atoma vodika iz dvije molekule vode povezuju u molekulu vodika, H-H (ili H2).
To se može kraće zapisati i jednadžbom kemijske reakcije:

2Na + 2H2O → 2NaOH + H2

Ponekad se nastali vodik od topline oslobođene u reakciji i zapali, pa dolazi do sljedeće reakcije, u kojoj vodik izgara dajući vodu:

2H2 + O2 → 2H2O

Što se tiče uporabe natrija, elementarni natrij može poslužiti za laboratorijsku ili industrijsku pripravu mnogih važnih kemijskih spojeva. Ipak, u laboratoriju i u industriji, a naročito u svakodnevnom životu, puno češće upotrebljavamo natrijeve spojeve, a ne elementarni natrij. A natrijevih spojeva ima zaista vrlo, vrlo mnogo - praktički svaka postojeća kiselina s natrijem pravi sol. Najuobičajeniji natrijev spoj je obična kuhinjska sol, natrijev klorid, NaCl.

Puno bi se toga još dalo napisati o natriju, ali ne brini se, sve ćeš to vrlo brzo naučiti na satovima kemije.

Pozdrav tebi i bratu Tomislavu (sreo sam ga neki dan).

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr