Bok,imam za vas neke zadatke koje neznam izračunati pa bih vas molila da mi pomognete jer mi hitno trebaju do utorka ujutro,pliz pomozite ako možete.evo zadataka: 1.Izračunaj masu natrijeva klorida u 10 grama morske soli ako je maseni udio natrijeva klorida 98,8%.Ukakvom su agregatnom stanju ostali sastojci morske soli? 2.Ujednoj litri vode otopljeno je 5 grama modre galice.Izračunaj maseni udio modre galice u toj otopini. 3.U koliko vode treba otopiti 4 grama natrijeva hidroksida da se dobije otopina masenog udjela 25%? 4.Potrebno je prirediti 0,5 kilograma 5%-tne otopine klorovodične kiseline.Kako ćeš to učiniti? 5.Koja je formula kalcijeva klorida i kalijeva nitrata? 6.Jedna molekula nekog spoja mase 46u sadrži jedan atom nekog elementa kojem je maseni udio 30,43%.O kojem je elementu riječ? 7.Odredi broj subatomskih čestica u izotopima koji se najčešće upotrebljavaju u medicinskoj dijagnostici:31Cr,131I,32P,59Fe i 99Tc(ovi brojevi prije su oni gornji brojevi u periodnom sustavu). 8.Neki atom ima 16p,16e i 16n. a)Koliki je atomski broj tog atoma? b)Okojem je atomu riječ? c)Odredi nukleonski broj tog atoma. d)Napiši znak za taj izotop. 9.Atomi A,B i C izgrađeni su od sljedećih elementarnih čestica: A 12p,12e,12n B 11p,10e,11n C 12p,12e,13n a)Koji atomi pripadaju istom kemijskom elementu? b)Napiši znakove za te izotope. 10.Izračunaj mase tri formulske jedinke natrijeva klorida i dvije molekule amonijaka. 11.Masa jedne molekule spoja izgrađenog od kisika i sumpora iznosi 64u.Odredi formulu spoja. 12.Odredi maseni udio šećera u otopini mase 30 grama koja sadrži 2 grama šećera. 13.Izračunaj masu smjese željeza i sumpora koja sadrži 10 grama sumpora,a maseni udio sumpora u toj smjesi je 40%. 14.Maseni udio joda u 350 grama alkoholne otopine iznosi 5%.Kolika je masa joda u toj otopini? 15.Koliko je vode potrebno za pripravu 240 grama 8%-tne otopine natrijeva klorida? 16.Bronca je legura bakra i kositra.Koliko se kilograma bakra nalazi u bronci mase 50 kg u kojoj je maseni udio kositra 10%? 17.Koja je formula ugljikova(II)oksida ,ugljikova(IV)oksida,aluminijeva oksida? 18.Odredi maseni udio P4O10 I H3PO4.Kemijskom jednadžbom prikaži reakciju fosforova(v)oksida i vode pri čemu nastaje fosforna kiselina. 19.Izračunaj masu vodika koji nastaje elektrolizom 100 kilograma vode. 20.Izračunaj maseni udio vode u modroj galici,CuSo4 puta 5H2O. Evo to su sva pitanja pa vas molim ako možete da mi što prije odgovorite!!

Ime i prezime: helena ma. matijamarkovic1@public.carnet.hr

Na žalost Helena, ovo je tipičan primjer loše postavljenog pitanja - tj. cijelog niza pitanja.
Preporučujem i tebi i drugima da više poslušate ono što Vam govorimo i da pitanja postavljate po jedno - vjerojatnije je da ćete dobiti odgovor.
Osim toga, zašto je učenici 8. razreda osnovne škole (škola je praktički tek počela) odjednom potrebno odgovoriti na 20 pitanja. Nema to puno smisla.
Nadalje, dobar broj tvojih pitanja povezan je s masenim udjelom. Moj savjet ti je da prvo probaš shvatiti što je maseni udio. Uspiješ li to, riješit ćeš dosta problema sama (uz malo vrlo jednostavne matematike).

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr