Što znači da je neki proces egzoterman?Zašto je naborani filter papir bolji od "izglačanog"?Kakvo je to pravilo okteta za centralni atom?(Jeli može jedan primjer?:) Što je to veličina radijusa? Pozdrav prof.Judašu koji je pretprošle godine sedmim razredima(a tada i meni)vodio državno iz kemije.Šteta što nije i osmim razredima prošle godine!:) Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Karolina Gucunski karolina_gucunski@yahoo.com

Karolina pozdrav i tebi. Hvala na pohvalama.
Zar su na prošlom natjecanju voditelji bili loši?!

1. Egzotermna je ona fizička ili kemijska promjena tijekom koje sustav (u kojem se promjena zbiva) zagrijava okolinu. Primjerice, pomiješaš li kiselinu i vodu sustav se zagrije (čak poprilično jako).
Suprotno egzotermnom je endotermno - kad sustav u kojem se promjena zbiva hladi okolinu. Primjerice, tijekom otapanja kalijevog nitrata u vodi, posuda u kojoj se otapanje zbiva će se hladiti.

Zagrijavanjem se čvrsta faza počne taliti. Tijekom taljenja temperatura sustava (u pravilu) ne raste. Kad se sva tvar rastali (uz nastavak zagrijavanja) temperatura sustava nastavlja rasti.
Neko se vrijeme dovedena energija trošila samo na raspad čvrste faze - na kidanje veza između jedinki koje ju izgrađuju - a ne i na daljnje zagrijavanje.
Ovo je primjer endotermne promjene.

Ostavimo li taljevinu da se hladi u jednom trenutku počet će skrućivanje tvari. Temperatura sustava bit će stalna sve dok sva tvar ne očvrsne. Tek nakon toga sustav će se nastaviti hladiti.
To je egzoterman proces - energija (toplina) koja je prije utrošena na taljenje tijekom očvršćivanja ponovo je vraćena okolini.

2. Nije naborani filter bolji od "izglačanog" :) samo je prikladniji za ono za što je namijenjen, a to je vruće filtriranje.
Naborani filter papir ima veću površinu pa je filtriranje brže, tj. hlađenje otopine je manje te neće doći do kristalizacije tvari i čepljenja pora papira, a time i prekida filtracije.

3. Oktet je veličina koju je osmislio i primjenio G. N. Lewis za predviđanje struktura malih molekula.
Koristimo ju pri izvođenju Lewisovih strukturnih formula molekula. Koristi se kao jedno od pravila pri konstrukciji Lewisove formule.
Pravilo kaže da svakom atomu mora biti zadovoljen oktet, tj. da oko sebe mora imati osam valentnih elektrona (što veznih što neveznih).
Pravilo nije primjenjivo na atome poput vodikovih ili helijevih koji ne mogu ostvariti oktet (već samo duet :) op. a.).
Kod većih atoma (S, I...) pravilo također može biti prekršeno.
Ipak, mudro primjenjeno, pravilo okteta biti će moćno oružje pri izvođenju Lewisovih strukturnih formula molekula.

4. Veličina radijusa je besmilica - radijus jest veličina. Radijusi atoma i iona važni su iz mnogo razloga. S njima je moguće povezati elektronegativnost, energije veza, energije kristalnih rešetki...

Pozdrav.

P.S.

Nemoj postavljati više pitanja odjednom - nećemo odgovoriti. Sad si se provukla preko veze.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr