5 grama cedevite sadrži 50mg vitamina c, kolika je njegova masena konc ako se 8 grama cedevite otopi u 2decilitra vode. Evo jednog laganog zadatka, pomozite!!!!!!!!!!!

Ime i prezime: slaven skara sskara@net.hr

Slavene, prvo moraš saznati koliko je miligrama C-vitamina u 8 grama Cedevite, tj. koliko je puta 8 grama veća masa od 5 grama. S tim faktorom pomnožiš masu C-vitamina u 5 grama Cedevite i taj rezultat podijeliš s 0,2 L (2 decilitra).
Ipak, na ovaj način možeš dobiti samo približnu koncentraciju C-vitamina.
Naime, zadatak je zapravo pogrešno postavljen - otrgnut od kemijskog pokusa i eksperimentalne procedure.
Tijekom otapanja tvari u vodi doći će do promjene volumena sustava što je u ovom zadatku zanemareno.
Masena koncentracija definirana je kao omjer mase otopljene tvari i volumena otopine, a ne volumena otapala uporabljenog za njenu pripravu.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr