Ja vas pitam samo i jedino za BROJEVE izomera za neke spojeve;npr.koliko izomera ima butanol,pentanol,buten,penten itd.,jer kad bih znala njihov točan broj ne bi ih bilo potrebno crtati,čime bih si uštedjela dosta vremena.

Ime i prezime: Tamara Rašić fanirasic@yahoo.com

 


Nažalost, mislim da je cilj zadatka da se crtanjem dođe do tog broja. Bilo tko ti ovdje može dati odgovor na pitanje koliko ima različitih konstitucijskih (ili bilo kojih drugih) izomera nekog spoja kad znamo o kojem je spoju riječ. Dakle, ako je to butanol, ono što bismo napravili je to što i svatko drugi treba napraviti. Nacrtati tih nekoliko struktura ili ih zamisliti u glavi. Nema smisla izvađati neke matematičke formule za tako male spojeve. Počneš stavljanjem -OH skupine na prvi od četiri C atoma. Dobiješ 1-butanol. Pomakneš -OH skupinu na drugi C atom. Dobiješ (R)-2-butanol i (S)-2-butanol. Ukoliko niste obradili kiralnost, imaj na umu da su ta dva enantiomera isti konstitucijski izomer (2-butanol) pa ih brojiš kao jedan. Sad više ne možeš pomicati -OH skupinu na treći atom jer se vraćaš na isto, što zasigurno znaš. Sad treba sastaviti razgranate konstitucijske izomere. U slučaju butanola postoje samo dva i to su 2-metil-1-propanol i 2-metil-2-propanol. I sada ih izbrojiš. Ne znam za bržu metodu od ove kad se radi o tako malim spojevima. Isto je naravno s alkenima (pazi na cis i trans stereoizomere kako je već napomenula Tanja) i s bilo kojim drugim spojevima. Najprije mijenjaš mjesto funkcionalne skupine na osnovnom ugljikovom skeletu, pa zatim mijenjaš skelet. Možeš i nekim drugim sistemom, ali ga se dobro drži. U suprotnom, ako ćeš crtati 'po sjećanju', vjerojatno ćeš nešto propustiti.
Mala napomena: prema novijoj nomenklaturi organskih spojeva lokanti se pišu neposredno ispred sufiksa ili prefiksa na koji se odnose. Tako bi 2-metil-2-propanol postao 2-metilpropan-2-ol. Kod složenijih spojeva takav je način imenovanja pregledniji. Nadam se da u tvom pitanju nisam detektirao krivi pristup učenju kemije. Napisala si da u udžbeniku piše broj izomera za prvih nekoliko predstavnika skupine spojeva. To piše samo zato da se stekne predodžba o naglom povećanju broja izomera s povećanjem broja atoma. Nitko nije predvidio da se tablica nauči napamet! Kemija se kao i sve ostale prirodne znanosti uči s razumijevanjem. Osobno takav pristup NIKAD nisam požalio. Jedino što ćeš naučiti napamet (ne zato jer moraš, već usput) su beznačajne sitnice koje vrlo često trebaš. Do vremena kad se spremiš za prijamni ispit znati ćeš molarne mase preko 20 kemijskih elemenata na do 4 decimale :)). Sretno na prijamnom ispitu!

Odgovorio: Marko   mduksi@hpd.botanic.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija