Molim vas, dali mi možete napisati nešto opširnije o relativnoj atomskoj masi i relativnoj molekulskoj masi? Unaprijed zahvaljujem!

Ime i prezime: Kruno Kožić kruno10@e-mail.t-com.hr

Masa je općenito mjera tromosti tijela. Uobičajena oznaka za masu je malo kurzivno slovo m. U međunarodnom sustavu jedinica SI (od franc. Système International d'Unités) osnovna jedinica mase je kilogram (kg), a izvedene jedinice izvode se dodavanjem umnožnih prefiksa jedinici gram, npr. mikrogram (μg), miligram (mg) itd. U drugim sustavima mjernih jedinica postoji još čitav niz drugih jedinica mase, npr. funta.

Masu nekog tijela najzgodnije je izraziti u jedinicama koje su sličnog reda veličine kao i masa tog tijela. Konkretno, masu automobila zgodnije je izraziti u kilogramima nego u gramima ili miligramima, a masu šivaće igle zgodnije je izraziti u miligramima nego u tonama.

Atomi i molekule su vrlo malene čestice s vrlo malom masom, toliko malom da su nam uobičajene jedinice mase neprikladne, pa uvodimo novu jedinicu, unificiranu atomsku jedinicu mase koju označujemo malim slovom u (ili, alternativno, mu). Jedan u iznosi približno 1,66 · 10-27 kg, točnije jednu dvanaestinu mase atoma 12C. Tako sada možemo mase atoma (atomske mase) i mase molekula (molekulske mase) izražavati i pomoću te jedinice, pa kada želimo izraziti masu prosječnog atoma ugljika, tada umjesto

m(C) = 1,99 · 10-26 kg

možemo pisati i

m(C) = 12,011 u.

Biokemičari tu jedinicu zovu dalton, kratica Da, a za izražavanje molekulske mase velikih proteina i sličnih makromolekula služe se često i tisuću puta većom jedinicom, kilodaltonom (kDa).

Kemičari su ponekad prilično lijena bića, pa da ne bi stalno pisali to malo u, olakšali su si život izmislivši tzv. relativnu atomsku masu (oznaka Ar) i relativnu molekulsku masu (oznaka Mr) što nije ništa drugo nego atomska odnosno molekulska masa podijeljena s u. Tako umjesto

m(C) = 12,011 u

možemo napisati i

Ar(C) = 12,011,