Dal mi možete najjednostavnije objasnit što je toplina, a što temperatura!?

Ime i prezime: Matea Magdić matea.magdic@ka.htnet.hr

Temperatura je mjera zagrijanosti tijela. Toplije (zagrijanije) tijelo ima višu temperaturu od hladnijega (manje zagrijanoga) tijela. Čestice od kojih je sazdano toplije tijelo tiraju (gibaju se) brže nego čestice od kojih je sazdano hladnije tijelo. Temperaturu označavamo oznakama T, t ili θ, s time da je prva oznaka uobičajena za termodinamičku temperaturu koju izražavamo u kelvinima, a druge dvije za Celsiusovu temperaturu.

Toplina je energija koja spontano prelazi s toplijeg (zagrijaneg) tijela na hladnije (ili manje zagrijano) tijelo. Uobičajena oznaka za toplinu je Q.

Općenito, tijelu s kojeg toplina prelazi (na drugo tijelo) temperatura se smanjuje, a tijelu koje prima toplinu temperatura raste. No to ne mora uvijek biti tako. Toplina koju dovodimo npr. ledu pri 0 °C i atmosferskom tlaku neće se trošiti na povećanje temperature leda, već na faznu pretvorbu (taljenje leda), a temperatura će ostati ista sve dok se sav led ne rastali.

Da bismo bolje shvatili razliku između topline i temperature, promotrimo najprije jedan jednostavniji primjer. Uzmimo dvije čaše, ne nužno sasvim prazne, od kojih je prva šira, a druga uža. Dolijmo u svaku čašu po 10 mL vode. Iako smo u svaku od tih dviju čaša ulili isti volumen (obujam) vode, visina stupca vode u prvoj čaši promijenit će se za manji iznos nego u drugoj. To je zato što je prva čaša šira od druge.

Isto tako možemo dvama tijelima predati istu toplinu, a da im temperatura ne poraste za isti iznos. Temperatura će više porasti tijelu koje ima manji toplinski kapacitet. Usporedba je jasna: ono što je u prvoj priči volumen dodane vode, u drugoj je dodana toplina, ono što je u prvoj priči visina stupca vode, u drugoj je temperatura, a ono što je u prvoj priči širina čaše, u drugoj je toplinski kapacitet tijela.

O jedinicama temperature vidi ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr