Ovako, imam malo nejasnoća oko razlikovanja kemijskog spoja od smjese tvari. Kako ih možemo razlikovati? Nastaje li kemijski spoj isključivo od dvije elementarne tvari, ili? Je li kalcijev karbonat smjesa ili spoj?

Ime i prezime: Nina N. feniks4ever@yahoo.com

U kemijskom spoju postoji kemijska veza među atomima dvaju ili više kemijskih elemenata. Pomiješaš li npr. sumpor s cinkom u prahu, dobit ćeš najprije smjesu sumpora i cinka. Ako sada tu smjesu zagriješ, doći će do kemijske reakcije pri čemu će nastati novi kemijski spoj: cinkov sulfid, ZnS. Ako je u smjesi sumpora i cinka bilo previše sumpora, tada ćeš zagrijavanjem dobiti smjesu cinkova sulfida i sumpora, a ako je bilo previše cinka, tada ćeš dobiti smjesu cinkova sulfida i cinka. Ako je pak u smjesi bio podjednak broj atoma sumpora i atoma cinka, tada ćeš dobiti čisti cinkov sulfid.

Kalcijev karbonat (CaCO3) je kemijski spoj sastavljen od kalcija, ugljika i kisika. Postoje i drugi kemijski spojevi sastavljeni od tih triju elemenata, npr. kalcijev oksalat (CaC2O4).

Plin praskavac je smjesa plinova vodika i kisika u omjeru 2:1, znači na svaku molekulu kisika dolaze po dvije molekule vodika. S druge strane, voda je kemijski spoj vodika i kisika (H2O). Osim vode, postoji još jedan kemijski spoj vodika i kisika: vodikov peroksid (H2O2).

Zrak je smjesa 78 % dušika, 21 % kisika i 1 % drugih plinova (ugljikova dioksida, argona, vodene pare itd.). Zanemarimo li tih 1 %, možemo reći da je zrak smjesa dušika i kisika. Za razliku od nje, postoji mnogo kemijskih spojeva dušika i kisika. To su dušikovi oksidi, npr. dušikov(I) oksid ili didušikov monoksid (N2O), zatim dušikov(II) oksid ili dušikov monoksid (NO), dušikov(IV) oksid ili dušikov dioksid (NO2) itd. Postoje i kemijski spojevi čije molekule osim dušikovih i kisikovih atoma sadrže još i druge kemijske elemente. Takav je spoj npr. dušična kiselina, HNO3.

Nadam se da će ti iz ovih nekoliko primjera biti jasnija razlika između smjese i kemijskoga spoja. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr