Hey..danas na satu biologije govorili smo o nukleinskim kiselinama gdje je moj prijatelj(Biba) postavio pitanje profesorici da li zna kolike su pH vrijednosti DNK i RNA i ona nije znala,da li vi možda znate ili možete izračunati?....hvala unaprijed..

Ime i prezime: Levak Goran

Vrijednost pH vodene otopine neke kiseline ovisi o koncentraciji te kiseline, pa će tako npr. pH vodene otopine neke jake monoprotonske kiseline (npr. klorovodične kiseline) koncentracije 10-4 mol/dm3 biti otprilike 4, a pH vodene otopine iste kiseline koncentracije 10-2 mol/dm3 bit će otprilike 2.

Zato bi bilo ispravno pitati koliki je pKa, a ne pH kiseline. Što je ta vrijednost manja, to je kiselina jača. Za klorovodičnu kiselinu vrijednost pKa iznosi oko -4, za dušičnu -1,44, za octenu 4,76, a za neesterificiranu hidroksilnu skupinu iz fosfodiesterske veze u nukleinskim kiselinama (DNA i RNA) negdje između 0,7 i 1. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr