Molila bih vas lijepo da mi odgovorite koji su plinovi dobro topljivi u vodi i zašto?Molila bih vas da mi odgovorite sto brze jer mi odgovor uskoro treba.Unaprijed zahvalna,Andrea.

Ime i prezime: Andrea Hamš andrea_hams@yahoo.com

Dobru topljivost u vodi imati će oni plinovi čije molekule s molekulama vodu mogu ostvariti jake veze, primjerice vodikove veze (mogli bismo reći i oni koji će s vodom kemijski reagirati). Najbolji primjer je amonijak. Molekule amonijaka su polarne kao i molekule vode te je moguće ostvarivanje brojnih vodikovih veza (i to jakih), a prilikom otapanja amonijaka određen broj molekula vode hidronira ekvivalentan broj molekula amonijaka dajući amonijeve katione i hidroksid ione, nastaje lužina.

NH3(g) → NH3(aq)

NH3(aq) + H2O(l) → NH4+(aq) + OH-(aq)

(strelice u ovim jednadžbama trebale bi biti dvosmjerne s jednim krilcem, ali ih na žalost ne mogu prikazati)

Zbog svega navedenog 1 L vode otapa pri normalnim uvjetima oko 700 L plinovitog amonijaka. Atraktivan pokus utemeljen na topljivosti, tzv. amonijakov vodoskok (možda ga je profesorica izvela, ako nije pitaj hoće li). Drugi primjer je HCl koji daje kiselu otopinu. I ostali halogenovodici pokazati će dobru topljivost u vodi. Dobru topljivost imaju i CO2, H2S, a u njihovim otopinama naći ćemo hidrogenkarbonatne i karbonatne ione, HCO3- i CO32- te hidrogensulfidne i sulfidne ione, HS- i S2-. Uzrok dobroj topljivosti su također jake interakcije molekula plinova s molekulama vode.
Ne treba smetnuti s uma da su i kisik i dušik topljivi u vodi, mada ne kao već spomenuti plinovi, a ljudi to često rade zaboravljajući pri tome da je topljivost kiska u vodi životno važna.
Pozdrav i javi se imaš li još pitanja.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr