Kako prepoznajemo polarne , a kako nepolarne molekule ? U jednoj knjizi piše da je ugljikov (IV) klorid polarna , a u drugoj , da je to nepolarna molekula ! Kako prepoznajemo dipolne molekule ? Hvala !

Ime i prezime: Renata Tepser renata.tepser@ri.hinet.hr

Svaka veza između atoma različite elektronegativnosti je polarna. Što je razlika u elektronegativnosti veća veza je polarnija. Ima li u molekuli više takvih veza onda je pitanje njihovog međusobnog odnosa u prostoru i iznosa. Primjerice, veze ugljik kisik u ugljikovom dioksidu su polarne. Molekula je linearna (štapićasta, O=C=O), veze jednako polarne i ukupno molekula nije polarna. Naime, polarnost veze možemo opisati vektorom koji ide od težišta pozitivnog naboja (smanjena elektronska gustoća, C atom u CO2) prema težištu negativnog naboja (povećana elektronska gustoća, O atom u CO2). Ukoliko su vektori jednaki po iznosu, a suprotno usmjereni, zbrajanjem se ponište. U CCl4 sumarno je ista stvar pa molekula nije polarna. Kod vode i amonjaka to nije tako. Inače kažemo da centrosimetrične (one koje posjeduju centar simetrije) molekule nisu polarne, a da će centrosimetrične to biti. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr