Molio bi da mi pomognete odgonetnuti identitet jedne supstance. Otapanjem veštačkog džubriva u vodi dobio sam zasićenu rastvorinu. Polaganim kristalizovanjem iz rastvora su se izlučili kristali prozirne do bele boje. Koja se tvar iskristalizovala ako sam koristio NPK veštačko džubrivo? Hvala

Ime i prezime: Milutin Vojeslavljević milutin@yahoo.com

Teško je sa sigurnošću odgovoriti na ovo pitanje. Trebao bih znati točan sastav gnojiva. Naime, postoje različite vrste NPK-gnojiva, a međusobno se razlikuju po omjeru sastojaka. Glavni sastojci su amonijev nitrat (NH4NO3), amonijev dihidrogenfosfat (NH4H2PO4) i kalijev klorid (KCl), a obično ima i drugih dodataka. Nadalje, trebao bih znati i na koji si točno način pripravio zasićenu otopinu (pri kojoj temperaturi) te na kojoj temperaturi je sol iskristalizirala. Tek poznavajući sve te podatke, kao i krivulje topljivosti svih soli koje mogu nastati kombinacijom navedenih iona, moglo bi se sa sigurnošću reći koja će sol prva iskristalizirati.

Druga je mogućnost načiniti analizu nastale soli metodama analitičke kemije.

Ipak, rekao bih da je najvjerojatnije iskristalizirao kalijev nitrat (KNO3) ili amonijev dihidrogenfosfat, jer je njihova topljivost u vodi pri sobnoj temperaturi najmanja od svih soli koje bi mogle nastati. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr