Dali NaCl može iz otopine kristalizirati u nekom drugom obliku (da nije kocka) ako npr. u otopinu dodamo neku drugu tvar? Koja tvar bi bila pogodna ako je postupak moguć?

Ime i prezime: Ivica Mandekić ivica.mandekić@net.hr

Može. Umjesto kockastih kristala možeš dobiti oktaedarske. Bitno je u otopinu iz koje kristali rastu dodati neku drugu tvar koja će se selektivno vezati na površinu rastućeg kristalića i tako utjecati na brzinu rasta kristala u određenom smjeru.
Na ovaj način moguće je utjecati na habitus (oblik) kristala, a ponekad i simetriju.
Tako dodatak uree u otopinu iz koje će kristalizirati natrijev klorid ima za posljedicu nastanak oktaedarskih kristalića.
Tvari koje mogu utjecati na konačni habitus kristala (a ponekad i na njegovu simetriju) zovemo krojački aditivi (eng. tailor-made additives).
Istraživanja ovakve vrste vruća su tema u svjetskoj znanosti jer omogućuju upravljanje kristalnim rastom, a time i svojstvima konačnog produkta - kristalne čvrste faze.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr