Molim Vas,možete li mi reći točan broj izomera za alkene,alkohole i ostale spojeve koji ih imaju.

Ime i prezime: Tamara Rašić fanirasic@yahoo.com

Broj izomera ovisi o broju ugljikovih atoma u spoju. Npr. propan ima samo jedan izomer, samog sebe, Butan ima dva, sebe i 2-metilpropan, pentan ima sebe, 2-metilbutan, 2,2-dimetilpropan itd. Znači da broj izomera nije točan, već se treba utvrditi za svaki spoj. Inače, izomeri su spojevi istog broja atoma, ali različitog prostornog rasporeda i u stvari su obična kombinatorika

Jedna ispravka: budući da je očito bila riječ o kontitucijskim izomerima, ne radi se o različitom prostornom rasporedu, već o različitom ugljikovom skeletu nekog spoja. Kad bi spoj istog ugljikovog skeleta imao izomere različitog prostornog rasporeda atoma ili skupina atoma, to bi bili stereoizomeri.

Marko

Da, istina je, a osim toga i alkohole gledamo na isti način, nije to ništa specijalno, kao ni ostalo. Npr. butanol i 2-metilbutanol... Ono što će biti u prijamnom je broj izomera nekog spoja koji sadrži 6, maksimalno sedam atoma, ili cis i trans spojevi za što je Markova ispravka jako bitna.

Odgovorio: Tatjana Maricic   Tatjana.Maricic@public.srce.hr