Interesira me što je bengalska vatra, i molim vas preporucite neku literaturu jer mi je to tema referata...

Ime i prezime: Filip Topić ftopic@net4u.hr

Na ovo pitanje mogu ponuditi zapravo samo djelomičan odgovor budući da gotovo više i nema strogih pravila za pripravljanje smjesa čiji se efekti objedinjuju pod nazivom Bengalska vatra. Jedino je pravilo da navedena smjesa izgaranjem daje intenzivno obojen plamen. Onako proizvoljno mogli bismo podijeliti komponente u smjesi na tri vrste: dio koji gorenjem stvara visoku temperaturu (npr. magnezij, aluminij i ostali metali u prahu ili kakav pogodan organski spoj, celuloza i slični), oksidans (npr. kalijev klorat, kalijev nitrat itd.), i tvari koje boje plamen (to su najčešće kloridi budući da su relativno lako isparljivi) npr. barijev daje lijepu zelenu slično je i s bakrom, kalcij daje crvenu boju poput boje cigle, natrij intenzivno žutu, stroncij purpurnu itd.
Ako imaš mogućnosti probaj sljedeću smjesu: magneziju u granulama promjera oko 0,1 mm dodaj malo kalijevog nitrata ili klorata tako da smjesa gori temeljito i nešto brže nego inače. U to sve dodaj malo kalcijevog klorida u prahu (koji jednostavno možeš i sam prirediti). Smjesu upali pomoću magnezijeve vrpce. Budući da je smjesa jednostavna efekt vjerojatno neće izostati. U svakom slučaju s tim smjesama treba biti strpljiv i pažljiv, jer već i promjena homogenosti ili granulacije smanjuje efekt. Iz ovog područja je literaturu teško naći i tu ćeš se morati snalaziti sam. Pozdrav.

Odgovorio: jurica alešković   jalesko@yahoo.com