Na testu je bilo pitanje: koji vodeni rastvor će imati temperaturu ledišta najbližu temperaturi ledišta rastvora saharoze koncentracije 0.3 mol/dm3? a)0.075 mol/dm3 AlCl3 b)0.15 mol/dm3 CuCl2 d)0.6 mol/dm3 glukoze Molim Vas da mi odgovorite na ovo pitanje i oblasnite od čega sve zavise temperature ledišta i ključanja rastvora.

Ime i prezime: Luna Todorovic lunatod@yahoo.com

Talište (ledište) otapala je jedno od tzv. koligativnih svojstava, što znači da ovisi samo o broju (množini) otopljenih čestica, a ne i o njihovoj vrsti. Najbliže ledište ledištu otopine saharoze koncentracije 0,3 mol/dm3 imat će ona otopina kod koje je koncentracija čestica (molekula, iona) najbliža spomenutoj koncentraciji. Pri tom treba imati na umu da je koncentracija otopljenih čestica (iona) u otopini aluminijeva klorida četiri puta veća od c(AlCl3) zato što jedna formulska jedinka AlCl3 disocira na četiri iona: jedan ion Al3+ i tri iona Cl-. Iz istog je razloga koncentracija otopljenih čestica (iona) u otopini bakrova(II) klorida tri puta veća od c(CuCl2). Koncentracija otopljenih čestica (molekula) u otopini glukoze jednaka je koncentraciji glukoze jer molekula glukoze (kao niti molekula saharoze) ne disocira na ione.

Zadatak ćeš riješiti tako da izračunaš koncentracije otopljenih čestica u svakoj od navedenih otopina i zatim odabereš onu otopinu čija je koncentracija najbliža (ili čak jednaka) 0,3 mol/dm3.

Vrelište je također koligativno svojstvo. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr