možete li mi pojasniti nastanak vezujućih i razvezujućih molekulskih orbitala?na koji način odrediti najpogodniju teoriju za objašnjenje neke veze?kada dolazi do hibridizacije i kako se razmještaju elektroni u hibridnim orbitalama? hvala

Ime i prezime: Zorana katanić jasna.katanic@vk.htnet.hr

Tvoje pitanje zahtijeva podulji odgovor. Najveći dio tvojih problema proizlazi iz pogrešnog shvaćanja pojma orbitale.
Najjednostavnije rečeno - orbitala nije neki prostor ili nešto tomu slično - orbitala je matematička funkcija koja ima (mora zadovoljiti) posebna svojstva, primjerice to je valna funkcija, mora biti normirana...
Orbitala sama po sebi nema neki poseban fizički smisao, tek posebnim tretmanom (još matematike) dobivamo nove funkcije čija rješenja daju neke informacije poput vjerojatnosti elektronske gustoće (pa onda netko nacrta sferu i veli to je s orbitala!! - što baš i nije).
Možda bi bilo dobro da odeš nekome na konzultacije jer s ovim problemom treba provesti neko vrijeme. Možda kolegica Anita Blagus može pomoći?

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr