zasto je gustoca intenzivno svojstvo, a masa i volumen ekstenzivna svojstva? kako izracunati broj atoma u kristalnoj resetki dijamanta?

Ime i prezime: petra husar petrah5@yahoo.com

(1) Gustoća je intenzivno svojstvo zato što ona ne ovisi o količini tvari, tj. gustoća vode jednaka je bez obzira radi li se o jednoj kapi ili jednoj bačvi vode.

Masa i volumen su ekstenzivna svojstva zato što su ona proporcionalna količini tvari. Masa dviju boca vode točno je dva puta veća od mase jedne boce vode. Isto vrijedi i za volumen. Detaljnije o intenzivnim i ekstenzivnim svojstvima vidi ovdje.

(2) Što se tiče broja atoma u kristalnoj rešetki dijamanta, teško mi je govoriti ovako napamet, trebao bih vidjeti konkretan zadatak.

(3) Po ne znam koji puta molim da nam se pitanja šalju odvojeno, tj. jedno po jedno, jer tako nam je lakše odgovarati. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr