što je formulska jedinka

Ime i prezime: natali pavić .

Neki se kemijski spojevi (npr. voda, amonijak, ugljikov dioksid) sastoje od molekula. Takvim spojevima nije problem napisati molekulsku formulu, npr. voda je H2O, amonijak je NH3, a ugljikov dioksid je CO2. Molekulska formula H2O znači da se u jednoj molekuli vode nalaze točno dva atoma vodika i točno jedan atom kisika. Međutim, postoje i takvi kemijski spojevi koji se ne sastoje od molekula, npr. natrijev klorid, magnezijev oksid itd. Kako napisati "molekulsku formulu" takvoga spoja? Da bismo riješili taj problem, uvodimo pojam formulske jedinke. Formulska jedinka je širi pojam od molekule. Moglo bi se reći da je formulska jedinka "zamišljena molekula" koja sadrži najmanje moguće cijele brojeve atoma (ili iona) od kojih je sastavljen neki spoj. Konkretno, za natrijev klorid kao formulsku jedinku uzet ćemo NaCl, a ne Na2Cl2 niti Na501Cl501, iako je u svim trima formulama zadovoljen omjer 1:1. Slično tome, formulska jedinka magnezijeva klorida bit će MgCl2, a ne, recimo, Mg15Cl30. Bitno je da se iz formulske jedinke vidi omjer Mg:Cl = 1:2.

Sve rečeno za spojeve vrijedi i za elementarne tvari. Tako se element kisik u pravilu pojavljuje kao "običan kisik", koji se sastoji od molekula O2, i kao ozon, koji se sastoji od molekula O3. Budući da se te dvije alotropske modifikacije kisika pojavljuju u obliku molekula, prirodno je da ćemo kao formulsku jedinku uzeti upravo molekulu. S druge strane, element željezo pojavljuje se kao kovina (metal) u kristalima izgrađenima od ogromnoga broja atoma Fe. Budući da se ne pojavljuje u obliku molekula, ne možemo napisati "molekulsku formulu željeza", ali možemo jedan atom željeza proglasiti formulskom jedinkom i pisati Fe (što je skraćeno od Fe1, ali se ta jedinica u pravilu ne piše). Nadam se da sam pomogao. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr