molim vas da jednostavnim rijecima objasnite sta je to oksidacijski broj,valencija?

Ime i prezime: Nikolina S missnikki_87@hotmail.com

Nikolina hoces li biti dobra i dati nm i svoje drugo ime. Mi se predstavljamo svima pa to ocekujemo i od vas (a to su nam i potrebni podaci).

Valencija je broj svojstven odredenoj vrsti atoma a ugrubo definira s koliko drugih atoma ce se odredena vrsta atoma vezati. Za vodik ta vrijednost je jedan, za kisik u pravilu dva, a za ugljik dva i cetiri. Valencija moze vairati za odredenu vrstu atoma, no sve se odreduju u odnosu na vodik kisik i ugljik. Potrebno je znati sastav tvari i relativne mase atoma.

Oksidacijski broj je umjetno pripisana vrijednost odredenoj vrsti atoma (atomskih srzi) u spoju, a odreduje se najcesce nizom pravila ili (bolje) na temelju Lewisove strukturne formule spoja. Primjerice oksidacijski broj vodika je jedan u spojevima, nula u elementarnom stanju i -1 u hidridima. Jedno od pravila kaze da suma oksidacijskih brojeva u jedinki mora odgovarati naboju jedinke. Prema tome u boridnom ionu (BH4-) oksidacijjski broj atoma bora mora biti jednak -3 (suma svih oksidacijskih brojeva za svaki atom vodika plus oksidacijski broj atoma bora mora iznositi -1).

Inace ovo je vrlo ukratko i treba o tome jos stogod reci i procitati. Mozda ti moze pomoci tekst o izjednacavanju jednadzbi kemijskih reakcija u nasoj rubrici kemijski udzbenik.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judas   judas@chem.pmf.hr