Već se više puta po prijamnim ispitima i natjecanjima iz kemije "vrti" pitanje: Je li metalna veza elektrostatske prirode?. U udžbeniku M. Sikirice i B. Korpar-Čolig, Kemija s vježbama 1, stoji: "Kemijska veza u osnovi je električne prirode". Trudim se, no nikako ne mogu pronaći odgovor na ovo pitanje. Možete li mi vi odgovoriti? Zahvaljujem.

Ime i prezime: MARTINA POLJAK koristim prijateljevo računalo

Sve kemijske veze su u osnovi električne prirode. Ionsku vezu karakterizira postojanje kationa i aniona. Sile koje se javljaju među takvim jedinkama su čiste kulonske naravi. Druga krajnost je kovalentna veza. Vrlo često ljudi smetnu s uma da je i ta veza električne naravi jer je riječ o privlačenju između elektrona (negativni naboj) i jezgara (pozitivni naboj). Razlika u odnosu na ionsku vezu je u koncepciji veze - zajednički elektronski par drži na okupu jezgre. Metalna veza pak je ponovo drugačiji model no opet je riječ o privlačenju pozitivnih i negativnih naboj. Najjednostavnije rečeno u kovalentnom modelu elektronski par je lokaliziran između dvije jezgre, u ionskom određen broj elektrona lokaliziran je na jednoj jedinki (anion) dok drugu karakterizira manjak elektrona (kation). Model metalne veze podrazumijeva da određen broj elektrona pripada svim atomima (atomskim sržima) u komadu metala. I van der Waalsove sile također su električne prirode. Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr