Postoji li "kisična kiselina". Ako da, koja joj je formula, i kako se zovu njezine soli. Što su zapravo baze (na osnovu čega bih mogao znati da je NH3 baza?). U knjizi "10 kemijskih pokusa koji su promjenili svijet" piše da soli koje sadržavaju vodik (hidrogensulfati, hidrogenkarbonati) imalu kisela svojstva. Kako to da NaHCO3 onda ima lužnata svojstva? Kako nastaju hipokloridi? Koji je kemijski naziv za HSO3FSbF5? Ima vremena, ne trebam hitan odgovor (puno je pitanja). Hvala puno!

Ime i prezime: Fran Vončina burt.net.hr

 


(1) Ozbiljan odgovor glasi da ne postoji "kisična kiselina".

Ako hoćeš malo manje ozbiljan odgovor, onda bismo mogli reći da je "kisična kiselina" H2O (dakle, obična voda), a "soli kisične kiseline" su onda oksidi. Isto tako, mogli bismo reći da je "vodikov hidroksid" HOH (dakle, ponovno obična voda), a kiseline su onda "soli vodika". Naravno, sve ovo treba shvatiti više kao šalu. Nemoj slučajno ovako nešto izjaviti pred nastavnikom kemije, jer ne odgovaram za posljedice :-)

(2) Postoji više definicija kiselina i baza. Više o tome vidi ovdje i ovdje.

(3) Kada kažemo da su hidrogensulfati i hidrogenkarbonati "kisele soli", onda time želimo reći da su one nastale nepotpunom neutralizacijom pripadne kiseline (konkretno: sumporne i ugljične), a ne da njihova vodena otopina daje kiselu reakciju. Reakcijom natrijevog hidrogenkarbonata s natrijevim hidroksidom nastaje natrijev karbonat i tada je neutralizacija ugljične kiseline potpuna. U toj reakciji natrijev hidrogenkarbonat se ponaša kao kiselina, pa u tom smislu možemo reći da on ima kisela svoijstva. U slučaju neutralizacije fosforne kiseline (H3PO4) najprije nastaju dihidrogenfosfati, zatim hidrogenfosfati, pa tek na kraju fosfati.

(4) Ne postoje "hipokloridi". Možda si mislio na hipokorite? O njima vidi ovdje (vrlo opširan odgovor).

(5) HSO3F/SbF5 je zapravo smjesa fluorsulfonske kiseline i antimonovog pentafluorida. U engleskom jeziku tu smjesu zovu magic acid, što bismo na hrvatski mogli prevcvesti kao čarobna kiselina (zvuči malo neuobičajeno). Čarobna kiselina spada u skupinu tzv. superkiselina. Napomena: u kemiji je uobičajenije reći da spojevi imaju imena, a ne nazive.

(6) Lijepo te molim da ubuduće postavljaš pitanja jedno po jedno, jer je nama tako puno lakše odgovarati. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija