Zašto se olovni jodid bolje miješa s nitrorazrjeđivačem nego s vodom(kad sam pokušao ekstrahirati jod iz otopine I2 i PbI2, u razrjeđivaču su ostale i grudice PbI2)?

Ime i prezime: Ivica Cvrtila ivica.cvrtila@zg.htnet.hr

 


Kao prvo, nitrorazrjeđivač je smjesa koječega - toluena, n-butil-acetata, acetona, mislim da ima i malo izopropanola. Budući da se neki od navedenih sastojaka miješaju s vodom (aceton, izopropanol), takve smjese otapala nisu dobre za ekstrakciju iz vode, jer više nemaš dobro definiran vodeni i organski sloj, budući da će vodeni sloj sadržavati određenu količinu acetona.

Kao drugo, ako u smjesu PbI2 i I2 dodaš vode, ja bih očekivao da će u reakciji joda s jodidnim ionima nastalim otapanjem PbI2 u vodi nastajati trijodidni ioni I3-.

Dalje se može postaviti pitanje može li jod reagirati s nekim od sastojaka nitrorazrjeđivača? Odgovor je: može, vidi npr. jodoformnu reakciju ovdje. U toj reakciji nastaje čitav niz različitih produkata. Tko zna kako će koji od tih produkata reagirati s preostalim tvarima prisutnima u sustavu?

Ukratko, kada imaš tako složene sustave, onda teško da možeš protumačiti što se točno u njima zbiva. Takve sustave ja "od milja" zovem zovem prljava kemija :-)

Da želim odvojiti jod od PbI2, ja bih to najprije pokušao učiniti sublimacijom. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija