Na jednom natjecanj prije par godina, mislim županijskom, bio je zadatak u kojem se tražilo da se razvrstaju atomi prema bropju izotopa koje imaju. Postoji li u tome neka logika (ako je ima, koja je) ili je to sve oko učenja napamet? Unaprijed hvala na odgovoru, Sanja Miklin

Ime i prezime: Sanja Miklin miklinka@hotmail.com

Misliš prema broju stabilnih izotopa? Stvarno ne mogu vjerovati da je na natjecanju bio postavljen takav zadatak, jer je to podatak koji se ne uči napamet, već se ti podaci čitaju iz za to predviđenih tablica.

Inače, logika postoji i vrlo je jednostavna: najstabilnije su i najzastupljenije one atomske jezgre koje imaju paran broj protona i paran broj neutrona, zatim one kod kojih je barem jedan od tih dvaju brojeva paran, a najmanje su stabilne one kod kojih su oba broja neparna (pa je onda maseni paran). Iz toga slijedi da će atomi s parnim rednim brojem (= broj protona) najčešće imati više stabilnih izotopa od susjednih atoma s neparnim rednim brojevima.

Elementi koji imaju samo jedan stabilni izotop zovu se mononuklidni elementi. Takvi su npr. natrij (stabilna je samo jezgra 23Na), fluor (19F), fosfor (31P), jod (127I) itd. Mononuklidni elementi su u pravilu neparnoga rednog i masenog broja. Rijetka iznimka toga pravila je berilij, koji je mononuklidni element (stabilna je samo jezgra 9Be) iako mu je redni broj paran (4). Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tporad@irb.hr