Zahvaljujem se Tomislavu Portadi na odgovoru o nazivlju droga, ali imam još jedno pitanje vezano uz tu tematiku: koja je razlika između kokaina i njegova derivata "cracka"(zovu ga i "freebase"-slobodna baza)? Ako možete navedite i reakciju dobivanja cracka,hvala.

Ime i prezime: Igor Matošević Igor.Matosevic@public.CARNet.hr

Kokain je jedan od alkaloida iz lišća biljke koke (Erythroxylon coca). Njegovu kemijsku strukturu možemo opisati molekulskom formulom C17H21NO4 ili još preciznije, strukturnim dijagramom:

Kao što se vidi iz nacrtanoga strukturnog dijagrama, kokain ima jedan bazični dušikov atom koji se može protonirati, tj. može primiti H+-ion i tako nastaje kation (mogli bismo ga nazvati kokainijev kation, iako nije baš uobičajeno). Taj kation s anionima gradi soli, npr. kokain-hidroklorid, kokain-sulfat i sl. Budući da mnogi farmaceuti, medicinari, kriminalisti i drugi stručnjaci pod pojmom kokain podrazumijevaju ne samo kokain, već i njegove soli, pojavila se potreba za izrazom koji bi naglasio da se misli na kokain u užem smislu. Taj izraz je "slobodna baza" - to je dakle oblik kokaina koji nije sol, nego baš slobodna baza.

Jedan od koraka u pripravi kokainske baze je ekstrakcija s eterom. Budući da je eter zbog svoje velike zapaljivosti i eksplozivnosti vrlo nezgodan za rukovanje, proizvođači kokaina u ilegalnim improviziranim laboratorijima u svom postupku proizvodnje obično preskaču taj korak, zbog čega u pripravljenom produktu zaostaje natrijev hidrogenkarbonat (koji se u prethodnom koraku postupka upotrebljava za dobivanje kokainske baze iz soli) i nešto vode. Kada se tako pripravljena baza zagrijava (npr. kod pušenja kokaina), čuje se pucketanje (engl. cracking), po čemu je tako pripravljen kokain dobio ime crack.

Prema tome, slobodna baza nije isto što i crack. Crack je slobodna kokainska baza onečišćena natrijevim hidrogenkarbonatom ("sodom bikarbonom").

Više o svemu tome (na engleskom jeziku) naći ćeš ovdje.

Eto, toliko o kokainu. Ako o svakoj drogi napišeš toliko, bit će to jedna jako lijepa maturalna radnja :-)

Važno: Kokain je opojna droga. Opojne droge podliježu zakonskim ograničenjima. Tekst je napisan na temelju javno dostupnih informacija i isključivo u informativne svrhe. Autor teksta ne snosi nikakvu odgovornost u slučaju zlouporabe informacija navedenih u tekstu.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr