KAKO NASTAJE PLUTONIJ?

Ime i prezime: EMANUEL PONGRAC WWW.SHORTY.COM

Plutonija u prirodi gotovo da i nema; zapravo, prisutan je u tragovima u uranijevim rudama. Želimo li ga pripraviti u većim količinama, potreban nam je nuklearni reaktor. Tamo se plutonij može pripraviti bombardiranjem uranijeva izotopa 238U neutronima, pri čemu najprije nastaje nestabilan uranijev izotop 239U s vremenom poluživota 23 minute, zatim 239U beta-raspadom prelazi u neptunijev izotop 239Np s vremenom poluživota 56 sati i on konačno beta-raspadom prelazi u željeni plutonij, točnije u 239Pu. Kao izvor neutrona najbolje je uzeti 235U.

Detaljnije o proizvodnji plutonija (na engleskokm jeziku) vidi ovdje i ovdje. Na hrvatskom jeziku postoji jako lijepa knjiga prof. Vladimira Paara Što se zbiva u atomskoj jezgri. Tamo ćeš također naći nešto o pripravi plutonija. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr