pitanje je: zasto se u nasim udzbenicima kemije govori o tome da je [X] = c(x), dok se u stranim udzbenicima [X] definira kao [X] = c(x) / moldm^(-3) (npr. Atkins)? zato se dolazi i do (po meni glupe) situacije da ne postoji jedinstvena mjerna jedinica za konstantu ravnoteze izracunatu na temelju koncentracija... molim objasnjenje :) hvala :)

Ime i prezime: filip topic cofi@inbox.lv

Ispravno je [X] = c(X). Ne sjećam se da sam u Atkinsovom udžbeniku Physical Chemistry naišao da je [X] = c(X) / mol dm-3. Ako sam u krivu, molim te da mi pošalješ broj izdanja i stranicu na kojoj se nalazi takva formula. Ono što te možda zbunjuje je pojam standardne (termodinamičke) konstante koja je po definiciji bezdimenzijska veličina, a to se onda rješava tako da se u jednadžbu za standardnu konstantu ne uvrštavaju koncentracije, nego koncentracije podijeljene sa standardnom koncentracijom cΘ koja iznosi 1 mol/dm3.

Postoji, doduše, jedan drugi problem. Neki smatraju da je [X] oznaka samo za ravnotežnu koncentraciju, dok drugi smatraju da to može biti oznaka za bilo kakvu (ne nužno ravnotežnu) koncentraciju, no to je već druga priča. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr