nastaju li oksidacijom primarnih alkohola aldehidi a sekundarnih ketoni ? nisam baš siguran što su primarni a što sekundarni alkoholi,ali ako oksidacijom izo-propanola nastaje aceton, a etanola acetaldehid,onda sam na dobrom putu. savjetujte me!!

Ime i prezime: siniša habazin sinisa.habazin@globalnet.hr

Na jako dobrom si putu! Zamisli si molekulu metanola, CH3OH. Sad zamisli da jedan (samo jedan!) od vodikovih atoma metilne skupine zamijeniš nekom ugljikovodičnom skupinom (metilom, etilom, n-propilom, i-propilom, fenilom, benzilom... svejedno). To što dobiješ zove se primarni alkohol (s time da se i metanol također smatra primarnim alkoholom). E sada zamisli da drugi atom vodika bivše metilne skupine zamijeniš s nekom ugljikovodičnom skupinom (koja može, ali i ne mora biti ista kao ona s kojom si zamijenio prvi). To što dobiješ zove se sekundarni alkohol. Najjednostavniji sekundarni alkohol je izopropanol, koji se može izvesti zamišljenom zamjenom dvaju vodikovih atoma metilne skupine metanola metilnim skupinama. E sada učinimo treći i posljednji korak - zamijenimo i treći vodikov atom nekom ugljikovodičnom skupinom. To što smo dobili zove se tercijarni alkohol. Najjednostavniji primjer tercijarnog alkohola je tert-butanol (čitaj: "terc butanol") (CH3)3COH.

Oksidacijom primarnih alkohola nastaju aldehidi. Konkretno, oksidacijom primarnog alkohola metanola, čiju formulu možemo zapisati i kao H-CH2-OH nastaje metanal (ili formaldehid) H-CO-H. Oksidacijom primarnog alkohola etanola CH3-CH2-OH nastaje etanal ili acetaldehid CH3-CO-H.

Oksidacijom sekundarnih alkohola nastaju ketoni. Konkretno, oksidacijom sekundarnog alkohola izopropanola (CH3)2CH-OH nastaje propanon ili aceton (CH3)2C=O.

Tercijarne alkohole nije moguće oksidirati na ovakav način. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr