U industrijskom alkoholu volumni udio etanola je 96%, a ostalo je voda. Koji volumen vode treba dodati jednom kubnom decimetru (jednoj litri) industrijskog alkoh. da bi se volumni udio etanola smanjio na polovicu.Možete mi dat rj. zadatka i opisat kako ste došli do rješenja.evo još jedno pitanje:Prikaži sažetim strukturnim formulama 3 različita ugljikovodika čija je zajednička molekulska formula C5H12 i imenuj ih.Jedan je pentan a koji su oatali?

Ime i prezime: Goran Levak karojba_goran@yahoo.com

Prvi zadatak bi se, uz pretpostavku da se volumeni tekućina koje miješamo jednostavno zbrajaju mogao jednostavno riješiti no kako to nije točno to ne bih ni preporučio kao rješenje.
S druge strane, kako u tvojoj situaciji, nisi upoznat s parcijalnim molarnim volumenima i sličnim stvarima, zadatak se čini ili loše postavljenim ili nedovoljno točno prenesenim.

Što se tiče drugog problema uzmi udžbenik iz kemije za osmi razred i potraži strukturne izomere pa će ti to pomoći da ga riješiš.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr